Dostęp do: 30 kwietnia 2024 00:00

Gry o literaturze i lokalnej historii: jak wpisywać gry w szerszy kontekst działań instytucji?

Prowadzący: Natalia Kościńska

Gry o literaturze i lokalnej historii: jak wpisywać gry w szerszy kontekst działań instytucji?

Gra jest świetnym narzędziem edukacyjnym, które umożliwia promocję czytelnictwa lub popularyzację lokalnej historii. Pozwala w atrakcyjny sposób przekazać mieszkańcom ważne treści i wiedzę na temat miejscowego bogactwa. Często jednak stwarza problemy osobom piszącym wnioski czy planującym działania instytucji – bo gra powinna stanowić element większej całości, uzupełniać inne przedsięwzięcia i łączyć się z nimi.

W czasie webinaru opowiemy o tym, jak wpisywać gry w szerszy kontekst działań instytucji. Zaproponujemy gotowe koncepcje – począwszy od warsztatów aż po organizację premiery gry i jej późniejsze wykorzystanie. O swoich pomysłach opowie Margaretta Mielewczyk z Ośrodka Kultury i Sportu w Żukowie, która w tworzenie gry o historii Żukowa zaangażowała nie tylko młodzież, ale i seniorów.

Podczas webinaru podpowiemy:

  • Jakie działania pozwolą w pełni wykorzystać potencjał gier?
  • Dlaczego warto patrzeć na gry w szerszym kontekście?
  • Jak zaangażować lokalną społeczność w tworzenie gry?
  • Co zrobić, żeby gra „żyła” także po jej premierze?

Dostęp do: 10 maja 2024 00:00

Zasoby osobiste bibliotekarza. Jak odkryć, rozwijać i wykorzystać swoje mocne strony?

Prowadzący: Kamila Froń-Malinowska

Zasoby osobiste bibliotekarza. Jak odkryć, rozwijać i wykorzystać swoje mocne strony?

Zbliżający się Dzień Bibliotekarza i Bibliotek jest, być może, najlepszą okazją ku temu by przyjrzeć się jak i dlaczego praca w tym miejscu daje nam satysfakcję i poczucie sensu. Na czym polega atrakcyjność pracy bibliotekarza, w czym kryje się atrakcyjność tego zawodu.

Warto zatem zatrzymać się na chwilę i zastanowić, co tak naprawdę sprawia nam w tej profesji radość. Często w natłoku obowiązków i codziennych zmartwień zapominamy o tym, co nas naprawdę uszczęśliwia i co jest dla nas istotne. Jednakże odkrycie tych źródeł radości może nam pomóc w identyfikacji naszych wewnętrznych zasobów.

Podczas webinarium:

  • Dowiesz się czym są zasoby osobiste
  • Jak rozwijanie zasobów osobistych wpływa na motywację do pracy
  • Poznasz dobre praktyki w dbaniu o siebie w miejscu pracy

Dostęp do: 31 grudnia 2024 23:59

Katalog ryzyka i przyczyn jego powstawania dla projektów kulturalnych

Prowadzący: Alicja Krawczyńska

Katalog ryzyka i przyczyn jego powstawania dla projektów kulturalnych

W czasie pracy nad projektem kulturalnym często mamy do czynienia ze zmianami i adaptacją projektu do nowych warunków. Zmiany mogą wynikać ze specyfiki tych projektów, mogą również dotyczyć z konieczności dostosowania działań do oczekiwań artystów, wymagań otoczenia, na przykład sponsorów.

Podczas realizacji zadań w projekcie kulturalnym zawsze trzeba liczyć się z ryzykiem, czyli z niepewnymi zdarzeniami, które w przypadku wystąpienia mogą mieć negatywny wpływ na projekt.

W jaki sposób identyfikować to ryzyko i ograniczać jego wpływ? Odpowiedzią może być zastosowanie uniwersalnego katalogu ryzyka dla projektów kulturalnych, który został opracowany w ramach doktoratu wdrożeniowego Alicji Krawczyńskiej przy współpracy firmy Good Books i Politechniki Wrocławskiej.

Podczas webiarium dowiesz się jak:

  • wykorzystać katalog planując i realizując projekty kulturalne
  • oszczędzać czas i pieniądze dzięki zastosowaniu rejestru ryzyka według metody ATOM.