Dostęp do: 25 marca 2025 23:59

Deklaracja Dostępności 2.0 i raport dostępności – jak wypełnić je zgodnie z nowymi zasadami?

Prowadzący: Gabriela Kwarta

Deklaracja Dostępności 2.0 i raport dostępności – jak wypełnić je zgodnie z nowymi zasadami?

31 marca to ostateczny termin na przygotowanie i złożenie Deklaracji Dostępności 2.0 oraz raportu dostępności. Jeśli nie jesteś pewien, jak prawidłowo wypełnić te dokumenty zgodnie z nowymi zasadami – to nagranie bezpłatnego webinaru jest dla Ciebie!

Podczas spotkania szczegółowo omówiliśmy:

  • podstawowe zasady dostępności architektonicznej, informacyjno-komunikacyjnej i cyfrowej,
  • co się zmieniło w Deklaracji Dostępności 2.0 i jak dostosować dokument swojej organizacji do nowych przepisów,
  • jakie elementy powinien zawierać raport dostępności, aby był zgodny z aktualnymi wymaganiami,
  • jakie zasady i dobre praktyki warto wziąć pod uwagę przy tworzeniu obydwu dokumentów,
  • w jaki sposób przeprowadzić audyt dostępności w swojej instytucji.

Będzie maksymalnie praktycznie i rzeczowo!


Po webinarium zapraszamy do udziału w płatnym, 2-godzinnym warsztacie, podczas którego dokładnie przeanalizujemy i uzupełnimy obydwa dokumenty. Prowadząca, Gabriela Kwarta, odpowie na Państwa pytania, wątpliwości i pomoże w rozwiązaniu wszelkich problemów związanych z Deklaracją Dostępności 2.0 i raportem dostępności. To doskonała okazja, by uzyskać indywidualne wsparcie i upewnić się, że wszystkie wymagania zostały spełnione! BONUS: Każdy uczestnik warsztatu otrzyma praktyczny zestaw materiałów, który ułatwi mu samodzielne przygotowanie dokumentów:

  • listę kontrolną do audytu – narzędzie, które pomoże krok po kroku ocenić dostępność w swojej organizacji,
  • pakiet wzorcowych dokumentów – gotowe przykłady Deklaracji Dostępności i raportów dostępności, które posłużą jako pomoc w tworzeniu własnych dokumentów.

Dostęp do: 28 marca 2025 23:59

Twórz, graj, opowiadaj. Darmowe narzędzia do organizacji angażujących zajęć

Prowadzący: Patrycja Dziech

Twórz, graj, opowiadaj. Darmowe narzędzia do organizacji angażujących zajęć

NOWY TERMIN
Szkolenie odbędzie się w nowym terminie: 12 marca 2025, godz. 10:00-11:30. Link do zapisów pozostaje bez zmian, a wszystkie dotychczas zapisane osoby nadal mają ważny link dostępu.

Chcesz, aby Twoje zajęcia były interaktywne, kreatywne i wciągające? Odkryj darmowe narzędzia, które pomogą Ci wzbogacić zajęcia dla odbiorców o elementy gry, storytellingu i animacji!

Czego się nauczysz?

  •  Jak wykorzystać gamifikację do zwiększenia zaangażowania uczestników
  •  Tworzenia interaktywnych historii i quizów za pomocą darmowych narzędzi
  •  Projektowania prostych gier edukacyjnych
  •  Korzystania z narzędzi do animacji i wizualizacji treści
  •  Opowiadania historii, które wciągają!

To bezpłatne spotkanie skierowane jest do edukatorów i animatorów w instytucjach kultury, którzy chcą urozmaicić swoje zajęcia poprzez nowoczesne technologie. Nie musisz mieć doświadczenia – wystarczy Twoja otwartość na nowe pomysły!

Zapisz się już dziś i naucz się, jak zamienić zwykłe zajęcia w niezapomnianą przygodę!

Dostęp do: 31 marca 2025 00:00

OSTATNI NABÓR! Program FEnIKS - Działanie 7.1: fundusze UE na inwestycje dla kultury

Prowadzący: Łukasz Braun

Współorganizacja: Fudacja Invelo

OSTATNI NABÓR! Program FEnIKS - Działanie 7.1: fundusze UE na inwestycje dla kultury

Zbliża się ostatni nabór dla Działania 7.1 Infrastruktura kultury i turystyki kulturowej Programu FEnIKS. To szansa na realizację projektów skupiających się na rozwoju infrastruktury kulturalnej oraz ochronie i podnoszeniu atrakcyjności turystycznej obiektów dziedzictwa kulturowego.

Zdobycie wielomilionowego dofinansowania na inwestycje w kulturze jest nie lada wyzwaniem – wiedzą o tym przedstawiciele samorządów, instytucji kultury i zarządcy zabytków. Skomplikowane procedury, konieczność zaplanowania zarówno inwestycji, jak i działań miękkich, a do tego silna konkurencja sprawiają, że łatwo przeoczyć kluczowe elementy decydujące o sukcesie wniosku.

Program FEnIKS oferuje dofinansowanie do 79,71% kosztów kwalifikowalnych dla projektów o wartości od 10 milionów złotych. Wartość dofinansowania może wynieść nawet 50 mln zł, a całkowita wartość projektów nie jest ograniczona. Jednak bez odpowiedniego przygotowania i zaplanowania projektu – nawet najlepszy pomysł może nie uzyskać wsparcia.

Dzięki udziałowi w webinarium:

  • zrozumiesz cele i założenia oraz dowiesz się, kto i na jakich warunkach może aplikować o fundusze,
  • dowiesz się, jak wzmocnić swój projekt poprzez starannie zaplanowane działania miękkie – szkolenia kadry, działania proekologiczne oraz współpracę z partnerami z innych krajów,
  • unikniesz typowych błędów i zwiększysz swoje szanse na dofinansowanie.
  • Sesja Q&A da Ci możliwość interakcji bezpośrednio z ekspertami, którzy rozwieją Twoje wątpliwości!

Obejrzyj nagranie i rozpocznij drogę do pozyskania milionów z dotacji UE dla Twojej instytucji!

Dostęp do: 30 kwietnia 2025 23:59

Podsumowanie projektu MODERNIZM TALKING, czyli dialog młodzieży z architekturą - NAGRANIE

Prowadzący: Alicja Krawczyńska

Podsumowanie projektu MODERNIZM TALKING, czyli dialog młodzieży z architekturą - NAGRANIE
Zapraszamy do obejrzenia nagrania webinaru, podczas którego podzieliliśmy się doświadczeniami z realizacji projektu „MODERNIZM TALKING. Młodzież dla młodzieży o architekturze modernizmu”.
Celem projektu było zwiększenie świadomości o dziedzictwie architektury modernizmu, o jej pięknie, uniwersalnych założeniach i nieprzemijającej wartości w 5 miastach Polski: Cieszynie, Gdyni, Kaliszu, Stalowej Woli i Wrocławiu. W każdym z tych miast odkrywaliśmy na nowo perełki architektury międzywojennej – kamienice i obiekty publiczne, przybliżymy ich formę i detale, takie jak balkony i tarasy, okna termometry czy bulaje. Chcieliśmy przypomnieć idee Le Corbusiera, według którego budynek powinien zapewnić każdemu człowiekowi słońce, przestrzeń i zieleń, a jednocześnie każdy budynek powinien być funkcjonalny, estetyczny i ekonomiczny.
Partnerami projektu były: Muzeum Miasta Gdyni, Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu, Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego Oddział Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli, Fundacja Hala Stulecia oraz Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Poprzez te instytucje do projektu zostali włączeni licealiści, którzy są jego głównym i bezpośrednim odbiorcą.
Za nami 7 miesięcy realizacji oraz 5 spacerów z regionalistami, 15 dni warsztatowych, 5 premier questów z lekcjami pokazowymi dla nauczycieli.
Podczas webinaru podzieliliśmy się wiedzą i doświadczeniem, jak prowadzić dialog młodzieży z lokalną architekturą i jej dziedzictwem oraz jak uzupełnić realizację podstawy programowej w tym zakresie:
  • Założenia projektu i jego przebieg, partnerów, rezultaty projektu, a także powiązanie projektu z podstawą programową dla szkół średnich oraz scenariusze lekcji muzealnych z wykorzystaniem questu przedstawiła     Alicja Krawczyńska z Fundacji Good Culture.
  • Dlaczego Stalowa Wola jest jak Dubaj oraz jak prowadzić narrację i działania edukacyjne wokół wystawy stałej – wyjaśniły Joanna Rybak i Marta Grdeń z Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego w Stalowej Woli.
  • O najciekawszych rekordach dotyczących Hali Stulecia we Wrocławiu, która w momencie powstawania była konstrukcyjną awangardą, a dziś należy do obiektów wpisanych na listę UNESCO oraz jak prowadzić warsztaty architektoniczne dla różnych grup wiekowych  opowiedziała Edyta Leszczyńska z Fundacji Hali Stulecia.
Projekt „MODERNIZM TALKING. Młodzież dla młodzieży o architekturze modernizmu” realizowany jest przez Fundację Good Culture z dofinansowaniem ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z
Funduszu Promocji Kultury. Good Books jest partnerem projektu.

Dostęp do: 31 maja 2025 23:59

Katalog ryzyka i przyczyn jego powstawania dla projektów kulturalnych

Prowadzący: Alicja Krawczyńska

Katalog ryzyka i przyczyn jego powstawania dla projektów kulturalnych

W czasie pracy nad projektem kulturalnym często mamy do czynienia ze zmianami i adaptacją projektu do nowych warunków. Zmiany mogą wynikać ze specyfiki tych projektów, mogą również dotyczyć z konieczności dostosowania działań do oczekiwań artystów, wymagań otoczenia, na przykład sponsorów.

Podczas realizacji zadań w projekcie kulturalnym zawsze trzeba liczyć się z ryzykiem, czyli z niepewnymi zdarzeniami, które w przypadku wystąpienia mogą mieć negatywny wpływ na projekt.

W jaki sposób identyfikować to ryzyko i ograniczać jego wpływ? Odpowiedzią może być zastosowanie uniwersalnego katalogu ryzyka dla projektów kulturalnych, który został opracowany w ramach doktoratu wdrożeniowego Alicji Krawczyńskiej przy współpracy firmy Good Books i Politechniki Wrocławskiej.

Podczas webiarium dowiesz się jak:

  • wykorzystać katalog planując i realizując projekty kulturalne
  • oszczędzać czas i pieniądze dzięki zastosowaniu rejestru ryzyka według metody ATOM.